Post feature RSS "Prawdziwy Wolfenstein"

Ten artykuł jest związany bardziej z samą grą RTCW niż z modyfikacją ale owoce moich "badań" pomogą nam bardziej urealnić grę pod względem "prawdziwości" lokacji, a dla was ten artykuł będzie interesującą ciekawostką :)

Posted by on

Czy ktoś z was zastanawiał się czy Zamek Wolfenstein istnieje naprawdę? Ja zastanawiałem się nad tym dość często i szukałem odpowiedzi na to pytanie ale moje poszukiwania nie trwały zbyt długo i kończyły się fiaskiem. Stwierdziłem że Zamek Wolfenstein to w całości wymysł twórców gry i nigdy taki zamek nie istniał. Jakiś czas później postanowiłem poszukać dokładniej..... i znalazłem! :D

W grze niejaki Jack Stone - asystent dyrektora O.S.A, w intro pierwszej misji mówi że Zamek Wolfenstein znajduje się w górach Harz w Niemczech... - I to był pierwszy trop! Na terenie tych gór znajdują się dwa zamki: w mieście Wernigerode i w Quedlinburg. Ten pierwszy architekturą nie podobny, brak informacji na temat czy coś się tam działo w czasach II wojny światowej - żadnych ciekawych informacji. No i tu się zawiodłem... Ale jest jeszcze drugi zamek: w Quedlinburg - miasto założone w 922r. przez króla HENRYKA I PTASZNIKA - i tu nadzieja powróciła! :D Jak wiadomo, ostatni boss w grze nosi nazwę Henryk I i biografia obu panów w pewnej części się zgadza, oprócz tego że twórcy gry dodali mu trochę nadprzyrodzonych mocy. Henryk w grze został zgładzony w roku 943 przez Szymona Wędrowca, a prawdziwy Henryk I zmarł w roku 936 czyli zbliżone daty.Mozaika pochodząca z Quedlinburg przedstawiająca
koronację Henryka I

Teraz trochę o budowli. Zamek znajduję się na wzgórzu nad miastem, lecz niestety nie jest to tak duże wzgórze jak w grze i nie ma tam kolejki górskiej prowadzącej do miasta :/ Zamek połączony jest z kolegiatą św. Serwacego Czyli można przypuszczać że VILLAGE1 przedstawia miasto znajdujące się pod zamkiem, a Kolegiata to druga część Zamku Wolfenstein z misji CASTLE.


Widok na wzgórze zamkowe


Kolegiata św. SerwacegoSztych MerianaWnętrze Kolegiaty

Wnętrze "CASTLE"


Druga część zamku z gry była zniszczona, a Kolegiata w czasach II wojny światowej została w pewnej części zniszczona (głównie wieże) przez ostrzały artyleryjskie, więc jest pewna analogia. A oto dowód podobieństwa:


Wieże Kolegiaty

Zniszczone wieże!


Co więcej autentyczna Kolegiata wraz z kryptą, która się tam znajdowała została propagandowo przejęta przez nazistów w tysięczną rocznicę śmierci Henryka I i również 1000 lat po jego śmierci toczy się akcja RTCW. Heinrich Himmler uważał się za powtórne wcielenie Henryka I. SS zajęło kryptę św. Wiperta wraz z kościołem św. Serwacego w celu odszukania szczątków Henryka. Tak jak to miało miejsce w grze odbywały się tam badania archeologiczne, z tym że w grze chodziło o wskrzeszenie Króla - i tutaj kolejna i ostatnia analogia... :)

Mam nadzieję że mój artykuł was zaciekawił i zmotywuje was aby kolejny raz odpalić tą niesamowitą grę i poszukać innych ciekawostek i jeśli znajdziecie coś ciekawego - piszcie ;) Dziękuję za uwagę!

Cezary "C.Z.R" Szydlik - RTCW REMAKE MOD DEVELOPER
Moddb.com
źródło: Wikipedia

Comments
foo_jam2002
foo_jam2002

You update the mod only in the polish language? Seriously?

Reply Good karma Bad karma+1 vote
PantsuEater
PantsuEater

Guess you got a point there, this post is about the REAL castle of wolfenstein and points out some facts bout' it. oh and cezary if you are reading this then please translate this to english :D

Reply Good karma Bad karma+2 votes
AmDDRed
AmDDRed

These englishboys have become too ignorant! Time to learn some slavic!

Reply Good karma Bad karma-2 votes
foo_jam2002
foo_jam2002

I am not an englishboy but the mod is followed by not only polish people and English is a universal language, either we like it or not. I don't, but this is the way it is.

Reply Good karma Bad karma+4 votes
AmDDRed
AmDDRed

You need "sarcasm" sign, don't you? :)

Reply Good karma Bad karma0 votes
Guest
Guest

This comment is currently awaiting admin approval, join now to view.

MarshallPL44
MarshallPL44

Mam nadzieję że przetłumaczysz moda na język polski.

Reply Good karma Bad karma+1 vote
Post a comment
Sign in or join with:

Only registered members can share their thoughts. So come on! Join the community today (totally free - or sign in with your social account on the right) and join in the conversation.