Post news RSS Animowana "Historia Polski"

Hit Światowej Wystawy EXPO 2010 w Szanghaju animowaną „Historię Polski" do tej pory mogli oglądać jedynie goście Pawilonu Polski, których było już prawie 5 mln.

Posted by on

Hit Światowej Wystawy EXPO 2010 w Szanghaju animowaną „Historię Polski" do tej pory mogli oglądać jedynie goście Pawilonu Polski, których było już prawie 5 mln.
Teraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która jest głównym organizatorem udziału Polski w EXPO 2010 w Szanghaju, ma przyjemność przedstawić go Państwu w Internecie.

Twórcą filmu, który powstał na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości jest Tomasz Bagiński, mistrz współczesnej polskiej animacji, nominowany do Oscara za utwór „Katedra". „Historia Polski" to, według autora, wizualny poemat, gdzie „ważne momenty naszej historii wymieszane są ze skojarzeniami, z symbolami, prezentacjami miast, ludzi, charakterystycznych budowli; to obraz, na którym przewijać się będzie mapa, wizualne wyjaśnienia konkretnych sytuacji, ważne gesty, ważne
słowa."

Dzieło to, przygotowane pod opieką naukową wybitnego historyka, prof. Henryka Samsonowicza, jest stylowym wizualnym kolażem, który trafi w gusta zarówno wielbicieli wysmakowanej filmowej formy, jak
i historycznych purystów.

„Historia Polski, jak zresztą historia każdego kraju, to ogrom wydarzeń, ludzi i dat. Mnogość danych.
Nie tylko aktów, także rzeczy mniej uchwytnych -- przedstawia ideę filmu Bagiński.
Jak to wszystko zawrzeć w kilkuminutowym filmie? Widzowie chcą wrażeń. Zaskoczeń. Odpłynięcia w inną rzeczywistość, zachwytu obrazem i muzyką, uczuć. Jeśli nawet pragną wiedzy, to raczej chcą dowiedzieć się czegoś o wnętrzu Polaków, o tym, czym nasz kraj się wyróżnia. Chcą wiedzieć, dlaczego warto nas znać i co to za europejskie plemię Polacy. Odszedłem więc od dosłownego traktowania tematu „Historia Polski".

W ośmiu minutach da się przekazać tylko wrażenia ogólne, nastroje i klimat, więc taki też jest nasz film. Wizualny poemat, wiersz opowiadany obrazem, zainspirowany przez polską historię. Gigantyczny
kolaż najróżniejszych elementów, połączonych ze sobą bardzo płynnie".

Źródło: Parp.gov.pl

Comments
lolek00
lolek00 - - 343 comments

Niezłe, bałem się że w 1939 wjechali nam panzerami IV ale to była trójka także się zgadza :D No i o podbojach wspomniano i o zdradzie..

Brakowało mi jakiejś jedno-dwu sekundowej wstawki o Wołyniu, i pokazania tego że LWP potem walczyło razem z armią czerwoną a powstania osobno.. motyw z podnoszeniem karabinu z pod Monte Casino 10/10. Ale kolejna scena kojarzyła mi się z powstaniem Warszawskim bardziej, a potem zaraz Polskie flagi zastępują Niemieckie. Prześladowań AK też brakło.. nie oddano zawiłości sytuacji ideologicznej po wojnie.

Ale tak ogółem to bardzo kreatywnie, ten niszczejący młyn jako osłabienie gospodarcze :D

Reply Good karma Bad karma+1 vote
Noktis Author
Noktis - - 159 comments

Wiesz.. wszystkiego w 8 minut nie zmieścisz. Potopu Szwedzkiego również nie było, ale był za to Kopernik :D

Reply Good karma+1 vote
Post a comment
Sign in or join with:

Only registered members can share their thoughts. So come on! Join the community today (totally free - or sign in with your social account on the right) and join in the conversation.