Submod for Kaiserreich mod about the Czechia and Slovakia. Czechs and Slovaks will no longer be under Austria! Austria collapses and Masaryk is trying to break the Czech nation out of Austrian oppression. Will Slovakia remain "Northern Hungary" or becomes free nation?Will they fight their freedom in war or be defeated and included into the empire forever? Will revolutionaries, democrats or populists seize power? Submod pro Kaiserriech o Česku a Slovensku.Češi a Slováci už dále nebudou pod Rakouskem! Rakousko krachuje a Masaryk se ze svých posledních sil snaží osvobodit Čechy od Rakouského útlaku.Zůstane Slovensko Severním Maďarskem nebo se stanou svobodným národem?Vybojují si ve válce svobodu nebo budou už navždy začleněni do říše?Kdo urve moc?Revolucionáři, demokraté nebo populisté?

Post article RSS Articles
Poslední ukázka před vydáním

Poslední ukázka před vydáním

News 2 comments

Verze 1.0 už je hotova.Už zítra si ji budete moci stáhnout, ale před tím vás navnadím na to, co vás čeká.

Generálové a vůdci

Generálové a vůdci

News

První na co jsem se zaměřil bylo vylepšení portrétů a vytvoření nových generálů a vylepšení stávajících.Nové dovednosti a portréty.

Waking the Tiger, Kaiserreich 0.6 and new patch

Waking the Tiger, Kaiserreich 0.6 and new patch

News 11 comments

Because the most of people interested in this mode are Czechs and Slovaks I will post articles in Czech.

Czech focus tree

Czech focus tree

News 3 comments

National focus tree for Czechia. War part is complete.I plan to work on the postwar and industrial part. I also want make part of focus for standing Austrian...

Follow Report Profile
Icon
Hearts of Iron IV
Creator
Michtrk
Contact
Send Message
Release date
Mod watch
Follow
Article Statistics
Articles
4
Views
1,686
Views Today
3
Feed
RSS