v1.9.2 dla M&B Bannerlord e1.5.8


Pełne spolszczenie gry

Niniejszy "mod" jest pełnym spolszczeniem M&BII: Bannerlord. Przetłumaczone zostały wszystkie rzeczy i jeśli gdzieś pojawia się tekst angielski, to jest to błąd samej gry (zajrzyj do artykułu Znane błędy). Korzystając z naszego doświadczenia staraliśmy się stworzyć jak najbardziej spójną i "polską" wersję, pozbawioną różnych potworków językowych i błędów gramatycznych czy logicznych, skupiając się zwłaszcza na dopieszczeniu interfejsu, jako że jest to element towarzyszący graczowi przez cały czas.

Spolszczenie posiada własny instalator, który pomaga w poprawnym wgraniu oraz ewentualnym bezproblemowym usunięciu spolszczenia.


W projekcie naprawiliśmy część błędów lokalizacyjnych oryginalnego wydania gry, takich jak np. używanie jednego słowa dla kilku różnych rzeczy - w j. angielskim wszystko było w porządku, jednak we większości innych języków pojawiał się tutaj problem. Przykładem może być np. użycie jednego słowa "Mount" dla określenia wierzchowca, podpowiedzi UI dla czynności (dosiadania konia przez gracza) oraz rozkazu wydanego swoim ludziom (by dosiedli koni). W języku polskim niemożliwe było pogodzenie tych trzech rzeczy ze sobą i znalezienie dla nich jednego, wspólnego określenia. Takich konfliktów w grze jest znacznie więcej i to spolszczenie stara się naprawić przynajmniej część z nich.


Dodatkowo, starałem się wykorzystać doświadczenie nabyte przez lata pracy przy serii M&B, aby rozwiązać sporo technicznych problemów, pojawiających się przy składaniu zdań ze zmiennych, co ma miejsce bardzo często w M&B. W wielu miejscach używam różnych znanych mi technicznych "trików", aby zdania w grze wyglądały jak najlepiej lub chociaż przypominały z grubsza poprawną polszczyznę. Niestety nie zawsze da się wszystko przetłumaczyć tak, jak by się chciało. Część swoich uwag przekazałem już twórcom gry w nadziei, że poprawią nieco wsparcie lokalizacji językowych.

Dlaczego kolejny projekt, a nie dołączenie do któregoś z istniejących?

Pomagałem przez jakiś czas przy "Projekt Polski Bannerlord", tworząc dla nich poprawioną czcionkę oraz poprawiając UI i teksty przy tworzeniu postaci (za co bardzo ładnie mi później podziękowano :P), jednak zrezygnowałem widząc jakość niektórych późniejszych tłumaczeń, a także z paru innych powodów. Następnie starałem się pomóc przy spolszczeniu tworzonym przez FLATlabs. Autor tamtego projektu, Konsthur, nie miał już czasu dalej rozwijać swego spolszczenia, udostępnił mi jednak swoją pracę i pozwolił ją wykorzystać, co posłużyło za bazę dla niniejszego projektu. Przy okazji - ogromne dzięki. :)

Z pomocą kilku innych osób udało się wreszcie przełożyć na polski wszystkie teksty w grze i opublikować pełne spolszczenie.

Czy projekt będzie rozwijany?

Tak, bo robię go także dla własnego użytku i jako bazę dla swoich tłumaczeń modów do Bannerlorda. Spolszczenie będzie aktualizowane w miarę jak najszybciej po ukazaniu się kolejnych wersji gry, o ile będzie to konieczne. Czasami zmian w tekstach nie ma wcale, jednak postaram się zaznaczyć na głównej stronie z jakimi wersjami gry spolszczenie współpracuje najlepiej.

Projekt można też wspierać własnymi sugestiami, pomysłami oraz raportami błędów (najlepiej w formie zrzutów ekranu) - czy to tutaj na MODDB, czy też w wątku na forum Tawerny "Four Ways".

Instalacja

Polską wersję można zainstalować na kilka różnych sposobów. Osobiście zalecam skorzystanie albo z wersji z dołączonym instalatorem, który sam się wszystkim zajmie.

Instalacja automatyczna, przy pomocy dołączonego instalatora:

1. Pobierz wersję spolszczenia z instalatorem i rozpakuj całe archiwum
2. Uruchom instalator i postępuj zgodnie ze wskazówkami. Instalator sam przekopiuje pliki do odpowiednich katalogów i utworzy kopie zapasowe

Instalacja ręczna:

1. Pobierz i rozpakuj archiwum
2. Przekopiuj pliki zgodnie z drzewkiem katalogów, czyli:
- oba foldery, Modules oraz GUI, do katalogu głównego gry "...\steamapps\common\Mount & Blade II Bannerlord\", nadpisując stare pliki
3. Uruchom grę i w opcjach zmień język na "Polski"

Odinstalowanie

A. Dla dołączonego instalatora - włącz instalator, kliknij "Dalej", a następnie "Odinstaluj"
B. Dla instalacji ręcznej - usuń katalog PatchPL w "...\Mount & Blade II Bannerlord\Modules\Native\ModuleData\Languages\" i przywróć kopię pliku global_strings.xml (jeśli posiadasz)


Ważne informacje

Jeżeli miałeś/aś wgrane spolszczenie i gra po aktualizacji lub sprawdzeniu spójności plików nie chce się uruchomić, to zainstaluj spolszczenie ponownie. Gra przy niektórych aktualizacjach podmienia kilka plików, które są niezbędne do prawidłowego działania spolszczenia.

Autorzy

Daedalus
Konsthur z zespołu FLATlabs
Oktawian
Dyktator
BLyy
Arthasan
Dominique

  • View media
  • View media
  • View media
  • View media
  • View media
  • View media
Post article RSS Articles

Wraz z wersją 1.2.0 do spolszczenia dodawany jest oddzielny moduł (mod) "Polska Wersja", który można włączyć podczas uruchamiania gry w zakładce "MODS".

Moduł nie jest konieczny do działania spolszczenia, więc można śmiało grać bez niego.


WAŻNE!!! Moduł przeznaczony jest TYLKO dla wersji gry, na którą został stworzony i NIE należy go używać, jeśli numerki wersji modułu i gry się różnią. Czyli np. moduł w wersji v1.4.2 należy uruchamiać tylko z wersją gry e1.4.2 - na innej może powodować problemy.


Co zmienia moduł?

Naprawia kilka rzeczy, których normalnie, bez ingerencji w oryginalne pliki gry nie dało by się naprawić.

- Podmienia nazwy niektórych postaci (pospólstwa, dzieci, nastolatków...) na prawidłowe względem płci tam, gdzie do tej pory był z tym problem.
- Tłumaczy nazwy tych przedmiotów i elementów craftingu, których wcześniej nie można było przetłumaczyć.

Znane błędy

Znane błędy

Feature

Lista znanych błędów, a właściwie błędów samej gry, uniemożliwiających przetłumaczenie niektórych tekstów. Dotyczy wszystkich wersji językowych...

Add file RSS Files
Bannerlord - Polska Wersja (Spolszczenie) v1.2.2 - BETA

Bannerlord - Polska Wersja (Spolszczenie) v1.2.2 - BETA

Other

UWAGA!!! NIEAKTUALNA WERSJA!!! Pełne spolszczenie v1.2.2 dla gry M&B Bannerlord w wersji BETA e1.4.3 Paczka posiada własny instalator, którego można...

Bannerlord - Polska Wersja (Spolszczenie) v1.9.2

Bannerlord - Polska Wersja (Spolszczenie) v1.9.2

Other 10 comments

Pełne spolszczenie v1.9.2 dla gry M&B Bannerlord w wersji e1.5.8 Paczka posiada własny instalator, którego można użyć do zainstalowania i odinstalowania...

Comments  (0 - 10 of 35)
Guest
Guest

This comment is currently awaiting admin approval, join now to view.

Guest
Guest

Cześć posiadam bannerlorda na epic games ktoś mi doradzi jak go wgrać?

Reply Good karma Bad karma0 votes
daedalus.pl Creator
daedalus.pl

Możesz użyć załączonego instalatora, ale musisz sam wpisać ścieżkę do katalogu gdzie masz zainstalowanego Bannerlorda.

Nie wiem gdzie Epic domyślnie umieszcza grę, ale pewnie będzie to coś w stylu: "C:\Program Files\Epic Games\Mount & Blade II Bannerlord". Musisz sam się upewnić.

Reply Good karma+1 vote
daedalus.pl Creator
daedalus.pl

Wrzuciłem aktualną wersję spolszczenia.

Nieprzetłumaczone pozostają:
- teksty związane ze szkoleniem dzieci
- nowe opisy osad

Reply Good karma+2 votes
Koperitto
Koperitto

<3

Reply Good karma Bad karma+1 vote
Jestem_tu_nowy
Jestem_tu_nowy

Cześć , zainstalowałem v1.6 i nie mogę odpalić gry .... (wcześniej się włączała)
Wiecie może co zrobić ?

Reply Good karma Bad karma+1 vote
daedalus.pl Creator
daedalus.pl

Jakieś szczegóły? Wersja gry? Steam, GOG, Epic? Instalowane ręcznie czy przez instalator? Jakiś komunikat się pokazuje?

Reply Good karma+2 votes
Jestem_tu_nowy
Jestem_tu_nowy

Wersja 1.5.3 . GOG . Instalator .Komunikat: We need to collect necessary files to fix this problem. Would you like to upload these files now?

Edit: Dodam ,że odinstalowałem spolszczenie i działa normalnie

Reply Good karma Bad karma+1 vote
pajejgra
pajejgra

Witam, wielkie dzięki za spolszczenie, działa elegancko. Dziękuje za poświęcony czas i mam nadzieje że nie poprzestaniesz na tym i będziesz dalej pracował nad spolszczeniem w miarę rozwoju gry;)
Mam wersje e1.5.3.244014, czasem zdarza się jakiś nieprzetłumaczony tekst w rozmowie z lordami, ale w większości wszystko działa jak należy.

Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam ;)

Reply Good karma Bad karma+1 vote
maciorolew
maciorolew

Kiedy wyjdzie wersja 1.54?
I czy jeżeli mam nowszą betę bannerlorda w porównaniu do tego spolszczenia, to czy podczas tego, może mi wyrzucać gre?

Reply Good karma Bad karma+1 vote
Post a comment
Sign in or join with:

Only registered members can share their thoughts. So come on! Join the community today (totally free - or sign in with your social account on the right) and join in the conversation.

Follow Profile
Icon
Mount & Blade II: Bannerlord
Creator
Contact
Send Message
Release date
Mod watch
Follow
Share
Community Rating

Average

10

3 votes submitted.

You Say

-

Ratings closed.

Style
Embed Buttons
Link to Bannerlord - Polska Wersja (Spolszczenie) by selecting a button and using the embed code provided more...
Bannerlord - Polska Wersja (Spolszczenie)
Statistics
Last Update
Watchers
12 members
Files
2
Articles
2
Reviews
3