v1.1.2 dla M&B Bannerlord e1.4.1 oraz beta e1.4.2
(niektóre nowe perki będą nadal po angielsku - jest to wina samej gry)


Pełne spolszczenie gry

Niniejszy "mod" jest pełnym spolszczeniem M&BII: Bannerlord. Przetłumaczone zostały wszystkie rzeczy i jeśli gdzieś pojawia się tekst angielski, to jest to błąd samej gry (zajrzyj do artykułu Znane błędy). Korzystając z naszego doświadczenia staraliśmy się stworzyć jak najbardziej spójną i "polską" wersję, pozbawioną różnych potworków językowych i błędów gramatycznych czy logicznych, skupiając się zwłaszcza na dopieszczeniu interfejsu, jako że jest to element towarzyszący graczowi przez cały czas.

Spolszczenie posiada własny instalator, który pomaga w poprawnym wgraniu oraz ewentualnym bezproblemowym usunięciu spolszczenia.


W projekcie naprawiliśmy część błędów lokalizacyjnych oryginalnego wydania gry, takich jak np. używanie jednego słowa dla kilku różnych rzeczy - w j. angielskim wszystko było w porządku, jednak we większości innych języków pojawiał się tutaj problem. Przykładem może być np. użycie jednego słowa "Mount" dla określenia wierzchowca, podpowiedzi UI dla czynności (dosiadania konia przez gracza) oraz rozkazu wydanego swoim ludziom (by dosiedli koni). W języku polskim niemożliwe było pogodzenie tych trzech rzeczy ze sobą i znalezienie dla nich jednego, wspólnego określenia. Takich konfliktów w grze jest znacznie więcej i to spolszczenie stara się naprawić przynajmniej część z nich.


Dodatkowo, starałem się wykorzystać doświadczenie nabyte przez lata pracy przy serii M&B, aby rozwiązać sporo technicznych problemów, pojawiających się przy składaniu zdań ze zmiennych, co ma miejsce bardzo często w M&B. W wielu miejscach używam różnych znanych mi technicznych "trików", aby zdania w grze wyglądały jak najlepiej lub chociaż przypominały z grubsza poprawną polszczyznę. Niestety nie zawsze da się wszystko przetłumaczyć tak, jak by się chciało. Część swoich uwag przekazałem już twórcom gry w nadziei, że poprawią nieco wsparcie lokalizacji językowych.

Dlaczego kolejny projekt, a nie dołączenie do któregoś z istniejących?

Pomagałem przez jakiś czas przy "Projekt Polski Bannerlord", tworząc dla nich poprawioną czcionkę oraz poprawiając UI i teksty przy tworzeniu postaci (za co bardzo ładnie mi później podziękowano :P), jednak zrezygnowałem widząc jakość niektórych późniejszych tłumaczeń, a także z paru innych powodów. Następnie starałem się pomóc przy spolszczeniu tworzonym przez FLATlabs. Autor tamtego projektu, Konsthur, nie miał już czasu dalej rozwijać swego spolszczenia, udostępnił mi jednak swoją pracę i pozwolił ją wykorzystać, co posłużyło za bazę dla niniejszego projektu. Przy okazji - ogromne dzięki. :)

Z pomocą kilku innych osób udało się wreszcie przełożyć na polski wszystkie teksty w grze i opublikować pełne spolszczenie.

Czy projekt będzie rozwijany?

Tak, bo robię go także dla własnego użytku i jako bazę dla swoich tłumaczeń modów do Bannerlorda. Spolszczenie będzie aktualizowane w miarę jak najszybciej po ukazaniu się kolejnych wersji gry, o ile będzie to konieczne. Czasami zmian w tekstach nie ma wcale, jednak postaram się zaznaczyć na głównej stronie z jakimi wersjami gry spolszczenie współpracuje najlepiej.

Projekt można też wspierać własnymi sugestiami, pomysłami oraz raportami błędów (najlepiej w formie zrzutów ekranu) - czy to tutaj na MODDB, czy też w wątku na forum Tawerny "Four Ways".

Instalacja

Polską wersję można zainstalować na kilka różnych sposobów. Osobiście zalecam skorzystanie albo z wersji z dołączonym instalatorem, który sam się wszystkim zajmie.

Instalacja automatyczna, przy pomocy dołączonego instalatora:

1. Pobierz wersję spolszczenia z instalatorem i rozpakuj całe archiwum
2. Uruchom instalator i postępuj zgodnie ze wskazówkami. Instalator sam przekopiuje pliki do odpowiednich katalogów i utworzy kopie zapasowe

Instalacja ręczna:

1. Pobierz i rozpakuj archiwum
2. Przekopiuj pliki zgodnie z drzewkiem katalogów, czyli:
- oba foldery, Modules oraz GUI, do katalogu głównego gry "...\steamapps\common\Mount & Blade II Bannerlord\", nadpisując stare pliki
3. Uruchom grę i w opcjach zmień język na "Polski"

Odinstalowanie

A. Dla dołączonego instalatora - włącz instalator, kliknij "Dalej", a następnie "Odinstaluj"
B. Dla instalacji ręcznej - usuń katalog PatchPL w "...\Mount & Blade II Bannerlord\Modules\Native\ModuleData\Languages\" i przywróć kopię pliku global_strings.xml (jeśli posiadasz)


Ważne informacje

Jeżeli miałeś/aś wgrane spolszczenie i gra po aktualizacji lub sprawdzeniu spójności plików nie chce się uruchomić, to zainstaluj spolszczenie ponownie. Gra przy niektórych aktualizacjach podmienia kilka plików, które są niezbędne do prawidłowego działania spolszczenia.

Autorzy

Daedalus
Konsthur z zespołu FLATlabs
Oktawian
Dyktator
BLyy
Arthasan
Dominique

  • View media
  • View media
  • View media
  • View media
  • View media
  • View media
Post article RSS Articles

Znane błędy

Feature

W UI gry nadal pojawi się kilka nieprzetłumaczonych tekstów, których ta łatka na chwilę obecną nie jest w stanie naprawić, gdyż są bolączką wszystkich lokalizacji (specjalnie testowałem nawet na chińskiej wersji ;)). Te rzeczy zostały już zgłoszone twórcom gry i miejmy nadzieję, że zostaną naprawione.

Niemożliwe do przetłumaczenia teksty:
- nazwa okienka "Diplomacy" na ekranie królestwa
- informacja "Influence is periodicaly converted to denars for mercenary clans" przy najechaniu kursorem na ikonkę wpływów, gdy mamy kontrakt najemniczy
- kategorie elementów do craftingu ("blade", "pommel", "handle"...) w okienku, które pokazuje się po najechaniu kursorem na element
- słowo "in" w okienku opisu dostojników, gdy klikniemy ich w na ekranie miasta
- słowo "day/days" w tekście "Ostatnio widziano xxx day/days temu"
- od patcha e1.4.1 - część perków jest po angielsku i obecnie nie da się ich przetłumaczyć na żaden inny język (błąd gry)

Add file RSS Files
Bannerlord - Polska Wersja (Spolszczenie) v1.1.2

Bannerlord - Polska Wersja (Spolszczenie) v1.1.2

Other

Pełne spolszczenie v1.1.2 dla gry M&B Bannerlord w wersji e1.4.1 oraz beta e1.4.2 Paczka posiada własny instalator, którego można użyć do zainstalowania...

Bannerlord - Polska Wersja (Spolszczenie) v1.1.0

Bannerlord - Polska Wersja (Spolszczenie) v1.1.0

Other

Pełne spolszczenie v1.1.0 dla gry M&B Bannerlord w wersji e1.4.1 oraz beta e1.4.2 Paczka posiada własny instalator, którego można użyć do zainstalowania...

Bannerlord - Polska Wersja (Spolszczenie) v1.0.1

Bannerlord - Polska Wersja (Spolszczenie) v1.0.1

Other 2 comments

Pełne spolszczenie v1.0.1 dla gry M&B Bannerlord w wersji e1.4.0 oraz beta e1.4.1 Paczka posiada własny instalator, którego można użyć do zainstalowania...

Comments
Guest
Guest

witam, posiadam wersję z platformy epic games nie ze steama czy istnieje spolszczenie do gry z tej platformy??

Reply Good karma Bad karma0 votes
daedalus.pl Creator
daedalus.pl

Jak najbardziej możesz użyć tego. Musisz jednak ręcznie przekopiować katalogi do folderu głównego gry, bo instalator nie odnajdzie odpowiedniej ścieżki.

Na razie nie jestem w stanie zmienić instalatora, bo nie wiem gdzie Epic instaluje pliki i gdzie ścieżki są zapisywane w rejestrze. Pogrzebię przy tym i postaram się to zrobić do następnej wersji, ale nic obiecać nie mogę, bo nie mam gry na Epicu, więc będzie to trochę dłubanie na oślep.

Reply Good karma+1 vote
Guest
Guest

no ale ja kto niby pobrać z tej strony ?? jak tu nigdzie download nie macie

Reply Good karma Bad karma0 votes
daedalus.pl Creator
daedalus.pl

Nieco nad Twoim komentarzem masz sekcję "Files". ;)

Tu masz link bezpośredni do najnowszej wersji: Moddb.com

Reply Good karma+1 vote
daedalus.pl Creator
daedalus.pl

Taka notka uprzedzająca - jeśli gra po aktualizacji nie chce się włączyć, to należy ponownie zainstalować spolszczenie.

Podczas aktualizacji gra podmienia pewne kluczowe pliki (m.in. deklarację dostępnych języków) z powrotem na swoje własne i stąd problemy.

Reply Good karma+1 vote
Guest
Guest

Warto było czekać!:)

Reply Good karma Bad karma+1 vote
Guest
Guest

W końcu działające spolszczenie

Reply Good karma Bad karma+1 vote
Guest
Guest

Pobrałem i przetestowałem na szybko. Wszystko działa pięknie!

Reply Good karma Bad karma+1 vote
Post a comment
Sign in or join with:

Only registered members can share their thoughts. So come on! Join the community today (totally free - or sign in with your social account on the right) and join in the conversation.

Follow Profile
Icon
Mount & Blade II: Bannerlord
Creator
Contact
Send Message
Release date
Mod watch
Follow
Share
Community Rating

Average

9

2 votes submitted.

You Say

-

Ratings closed.

Style
Embed Buttons
Link to Bannerlord - Polska Wersja (Spolszczenie) by selecting a button and using the embed code provided more...
Bannerlord - Polska Wersja (Spolszczenie)
Statistics
Last Update
Watchers
5 members
Files
3
Articles
1
Reviews
2