v2.0.3 dla M&B Bannerlord e1.6.1


Pełne spolszczenie gry

Niniejszy "mod" jest pełnym spolszczeniem M&BII: Bannerlord. Przetłumaczone zostały wszystkie rzeczy i jeśli gdzieś pojawia się tekst angielski, to jest to błąd samej gry (zajrzyj do artykułu Znane błędy). Korzystając z naszego doświadczenia staraliśmy się stworzyć jak najbardziej spójną i "polską" wersję, pozbawioną różnych potworków językowych i błędów gramatycznych czy logicznych, skupiając się zwłaszcza na dopieszczeniu interfejsu, jako że jest to element towarzyszący graczowi przez cały czas.

Spolszczenie posiada własny instalator, który pomaga w poprawnym wgraniu oraz ewentualnym bezproblemowym usunięciu spolszczenia.


W projekcie naprawiliśmy część błędów lokalizacyjnych oryginalnego wydania gry, takich jak np. używanie jednego słowa dla kilku różnych rzeczy - w j. angielskim wszystko było w porządku, jednak we większości innych języków pojawiał się tutaj problem. Przykładem może być np. użycie jednego słowa "Mount" dla określenia wierzchowca, podpowiedzi UI dla czynności (dosiadania konia przez gracza) oraz rozkazu wydanego swoim ludziom (by dosiedli koni). W języku polskim niemożliwe było pogodzenie tych trzech rzeczy ze sobą i znalezienie dla nich jednego, wspólnego określenia. Takich konfliktów w grze jest znacznie więcej i to spolszczenie stara się naprawić przynajmniej część z nich.


Dodatkowo, starałem się wykorzystać doświadczenie nabyte przez lata pracy przy serii M&B, aby rozwiązać sporo technicznych problemów, pojawiających się przy składaniu zdań ze zmiennych, co ma miejsce bardzo często w M&B. W wielu miejscach używam różnych znanych mi technicznych "trików", aby zdania w grze wyglądały jak najlepiej lub chociaż przypominały z grubsza poprawną polszczyznę. Niestety nie zawsze da się wszystko przetłumaczyć tak, jak by się chciało. Część swoich uwag przekazałem już twórcom gry w nadziei, że poprawią nieco wsparcie lokalizacji językowych.

Dlaczego kolejny projekt, a nie dołączenie do któregoś z istniejących?

Pomagałem przez jakiś czas przy "Projekt Polski Bannerlord", tworząc dla nich poprawioną czcionkę oraz poprawiając UI i teksty przy tworzeniu postaci (za co bardzo ładnie mi później podziękowano :P), jednak zrezygnowałem widząc jakość niektórych późniejszych tłumaczeń, a także z paru innych powodów. Następnie starałem się pomóc przy spolszczeniu tworzonym przez FLATlabs. Autor tamtego projektu, Konsthur, nie miał już czasu dalej rozwijać swego spolszczenia, udostępnił mi jednak swoją pracę i pozwolił ją wykorzystać, co posłużyło za bazę dla niniejszego projektu. Przy okazji - ogromne dzięki. :)

Z pomocą kilku innych osób udało się wreszcie przełożyć na polski wszystkie teksty w grze i opublikować pełne spolszczenie.

Czy projekt będzie rozwijany?

Tak, bo robię go także dla własnego użytku i jako bazę dla swoich tłumaczeń modów do Bannerlorda. Spolszczenie będzie aktualizowane w miarę jak najszybciej po ukazaniu się kolejnych wersji gry, o ile będzie to konieczne. Czasami zmian w tekstach nie ma wcale, jednak postaram się zaznaczyć na głównej stronie z jakimi wersjami gry spolszczenie współpracuje najlepiej.

Projekt można też wspierać własnymi sugestiami, pomysłami oraz raportami błędów (najlepiej w formie zrzutów ekranu) - czy to tutaj na MODDB, czy też w wątku na forum Tawerny "Four Ways".

Instalacja

Polską wersję można zainstalować na kilka różnych sposobów. Osobiście zalecam skorzystanie albo z wersji z dołączonym instalatorem, który sam się wszystkim zajmie.

Instalacja automatyczna, przy pomocy dołączonego instalatora:

1. Pobierz wersję spolszczenia z instalatorem i rozpakuj całe archiwum
2. Uruchom instalator i postępuj zgodnie ze wskazówkami. Instalator sam przekopiuje pliki do odpowiednich katalogów i utworzy kopie zapasowe

Instalacja ręczna:

1. Pobierz i rozpakuj archiwum
2. Przekopiuj pliki zgodnie z drzewkiem katalogów, czyli:
- oba foldery, Modules oraz GUI, do katalogu głównego gry "...\steamapps\common\Mount & Blade II Bannerlord\", nadpisując stare pliki
3. Uruchom grę i w opcjach zmień język na "Polski"

Odinstalowanie

A. Dla dołączonego instalatora - włącz instalator, kliknij "Dalej", a następnie "Odinstaluj"
B. Dla instalacji ręcznej - usuń katalog PatchPL w "...\Mount & Blade II Bannerlord\Modules\Native\ModuleData\Languages\" i przywróć kopię pliku global_strings.xml (jeśli posiadasz)


Ważne informacje

Jeżeli miałeś/aś wgrane spolszczenie i gra po aktualizacji lub sprawdzeniu spójności plików nie chce się uruchomić, to zainstaluj spolszczenie ponownie. Gra przy niektórych aktualizacjach podmienia kilka plików, które są niezbędne do prawidłowego działania spolszczenia.

Autorzy

Daedalus
Konsthur z zespołu FLATlabs
Oktawian
Dyktator
BLyy
Arthasan
Dominique

  • View media
  • View media
  • View media
  • View media
  • View media
  • View media
Post article Articles

No articles were found matching the criteria specified. We suggest you try the article list with no filter applied, to browse all available. Post article and help us achieve our mission of showcasing the best content from all developers. Join now to share your own content, we welcome creators and consumers alike and look forward to your comments.

Add file RSS Files
Bannerlord - Polska Wersja (Spolszczenie) v2.0.4

Bannerlord - Polska Wersja (Spolszczenie) v2.0.4

Other 11 comments

Pełne spolszczenie v2.0.4 dla gry M&B Bannerlord w wersji e1.6.1 - e1.6.3 Paczka posiada własny instalator, którego można użyć do zainstalowania...

Bannerlord - Polska Wersja v2.0.4 - Cesarstwo

Bannerlord - Polska Wersja v2.0.4 - Cesarstwo

Other

Pełne spolszczenie v2.0.4 dla gry M&B Bannerlord w wersji e1.6.1 - e1.6.3 Od wersji głównej różni się tylko przetłumaczeniem "Empire" na "Cesarstwo...

Comments  (0 - 10 of 46)
daedalus.pl Creator
daedalus.pl

Dodałem wersję 2.0.4. Jest to szybka łatka naprawiająca błąd z całkowitym brakiem możliwości wyboru języka polskiego w opcjach gry w patchu e1.6.3

Reply Good karma+1 vote
Guest
Guest

This comment is currently awaiting admin approval, join now to view.

Guest
Guest

Wybacz za lekki odkop ale mam problem. Instalując spolszczenie z instalatora spolszcza mi połowe a druga połowa to jakieś egipskie szlaczki... Jakiś pomysł?
Dziękuje z góry koleszko sympatyczny :)

Reply Good karma Bad karma+1 vote
Guest
Guest

spolszczenie OK. Dzięki

Reply Good karma Bad karma+1 vote
daedalus.pl Creator
daedalus.pl

Zaktualizowałem spolszczenie do wersji e1.6.1 gry.

Dostępne są dwie wersje do pobrania:
1. Standardowa, w której "Empire" jest przetłumaczone na "Imperium"
2. Opcjonalna, w której "Empire" przełożone jest na "Cesarstwo"

Oczywiście dotyczy to wszystkich instancji tego słowa, czyli np. nazw jednostek, przedmiotów, wzmianek w dialogach i opisach, i tak dalej...

Było z tego powodu sporo dyskusji, więc graczowi zostawiam decyzję, jaką wersję woli. ;)

Reply Good karma+1 vote
Toadie12
Toadie12

Wybacz za lekki odkop ale mam problem. Instalując spolszczenie z instalatora spolszcza mi połowe a druga połowa to jakieś egipskie szlaczki... Jakiś pomysł?
Dziękuje z góry koleszko sympatyczny :)

Reply Good karma Bad karma+1 vote
Guest
Guest

Pobieram zarówno stąd jak i nexusa, napisane jest że to wersja 2.0.3.Natomiast w liście modów przy starcie wskazuje na v.1.9.1.0, a przy starcie jest komunikat że 1.9.1 pasuje do wersji 1.5 ale nie 1.6.1. Pliki się źle wgrały?

Reply Good karma Bad karma0 votes
daedalus.pl Creator
daedalus.pl

Nie musisz włączać moda "Polska Wersja" na liście modów, aby spolszczenie działało. To opcjonalny dodatek, który prawdopodobnie w następnej wersji wyleci całkowicie, bo obecnie i tak już niewiele zmienia, więc nie warto mi go nawet uaktualniać.

Reply Good karma+2 votes
janek9971
janek9971

super dzięki za odpowiedź, mega to mylące dla mnie było ;p

Reply Good karma Bad karma+1 vote
Guest
Guest

Czy jest aktualne spolszczenie do aktualnej wersji Banerlorda ?

Reply Good karma Bad karma0 votes
daedalus.pl Creator
daedalus.pl

No przecież masz wrzucone.

Reply Good karma+1 vote
Post a comment
Sign in or join with:

Only registered members can share their thoughts. So come on! Join the community today (totally free - or sign in with your social account on the right) and join in the conversation.

X